Search
Close this search box.

Virtuální cesta po zahraničních pobočkách OKIN FACILITY

OKIN FACILITY je česká společnost, jejíž historie sahá až do roku 1993. Dnes zajišťuje pro klienty hlavně technické služby, správu budov (klimatizace, větrací systémy apod.), úklidové služby, služby ostrahy, revize a zákonné prohlídky zařízení (od plynových kotlů až po zásuvky v kancelářích) nebo mobilní údržbu. Vyvíjí také vlastní provozní systémy (CAFM) a řešení na bázi automatizace a internetu věcí (IoT), které následně využívá při poskytování služeb facility managementu.

Profesionální přístup zaměstnanců a využívání nejnovějších technologií napomáhá jejímu neustálému růstu. Facility už totiž dávno není jen “paní uklízečka a pan údržbář“. Brzy po svém vzniku český OKIN expandoval i na zahraniční trhy. Zveme vás tímto na virtuální cestu po pobočkách OKIN FACILITY ve střední a východní Evropě, kde zajišťuje práci více než dvěma tisícům lidí. Podíváme se také na některé zajímavosti, které tyto evropské pobočky charakterizují.

Z Prahy zamíříme na východ do sousedního Slovenska, do pobočky o velikosti 140 zaměstnanců. Záběr činností je podobný jako v ČR a kolegové se tam snaží klást důraz na zanechání „zelené stopy“ – v rámci úklidových služeb preferují především používání ekologicky šetrných produktů. Což je ostatně také snahou celé společnosti. Mezi spravované objekty patří mimo jiné i nejvyšší budova na Slovensku, tzv. Nivy Tower, která se tyčí do výšky úctyhodných 125 m. Pokud teď začínáte přemýšlet, jaká je nejvyšší budova v ČR, tak vás nebudeme dlouho napínat. Nejvyšší budovu Česka byste našli v Brně a jedná se o AZ Tower, která však v porovnání s bratislavskou Nivy Tower měří „pouhých“ 111 m. Zde zakončíme i naši návštěvu Slovenska a vydáme se dále na sever, do Polska.

Cesta nás zavede do hlavního města Varšavy, která je také domovem polské pobočky OKINu. Polská pobočka OKIN FACILITY zde zaměstnává přibližně 70 lidí. Mezi nejznámější klienty v Polsku patří obchodní domy světového výrobce nábytku, výrobce helikoptér nebo síť lékáren a drogerií. V dubnu 2019 získala pobočka ocenění „Lídr v oblasti facility managementu“ a na podzim téhož roku ocenění „Společnost roku 2019“, a to především za poskytování služeb fair play.

Z Polska se vydáme ještě dále na východ – na Ukrajinu. Ukrajinská pobočka, založená v květnu roku 2011, je po té české druhou největší a zaměstnává 450 lidí. Sídlo má v Kyjevě, podpůrné služby v Charkově. Oproti standardním facility službám nabízí navíc například správu zemědělských strojů. Na Ukrajině máme široké portfolio klientů, ale především prostředí, ve kterém zaměstnanci působí. A že se jedná o opravdu rozsáhlý záběr práce a činností dokládá i fakt, že OKIN FACILITY UA se u jednoho z klientů stará o klientské prostory velikosti pěti milionů metrů čtverečních, kde zajišťuje venkovní úklid a zahradnické práce. Dále provádí práce na zemědělských polích, kde obstarává správu a přepravu zemědělských zařízení, zajištění personálu pro setí, kultivaci, postřik a sklizeň kukuřice. Mezi nestandardní pracovní prostředí patří také čištění mrazicích prostor s teplotou pod – 25 stupňů Celsia.

V naší cestě budeme pokračovat jihozápadním směrem, do Rumunska. Konkrétně do hlavního města Bukurešť, kde byla (opět v roce 2011) založena pobočka. Dnes dává práci 40 lidem a je tak nejmenší dceřinkou v rámci celé společnosti.

Poslední pobočkou, kterou navštívíme, je ta v Bulharsku. Byla založena v říjnu 2008 doslova na zelené louce a bez jakýchkoliv předem nasmlouvaných klientů. Mezi prvními zaměstnanci byl její současný ředitel a také současný šéf obchodu Petar Krastanov. Bulharská dceřiná společnost OKIN má přes 230 zaměstnanců a řadí se mezi TOP 3 FM společnosti na bulharském trhu. Mezi její klienty patří především velké nadnárodní společnosti. Mezi zajímavé služby patří speciální čištění v tzv. „sterilních prostorech“, které vyžaduje speciální přístup, vybavení a trénink.

Nejvyšší budovy

Když už jsme zmínili, že naše slovenská pobočka spravuje, mimo jiné, také nejvyšší budovy v zemi tak vás možná bude zajímat, které budovy se pyšní stejným titulem v těch zbývajících. Seřadili jsme je do přehledné tabulky.

Další články

Hokejový fanda, majitel stovek knih a srdcař? To je Lukáš Bajgar

Lukáš zastává pozici Group Compliance Manager pro skupinu OKIN a současně je hlavní kontaktní osobou pro oblast ESG. To je skutečně široký záběr v rámci jedné pozice,...

Moderní facility management je plný technologií

Pokud se dnes řekne výraz moderní facility management, každý si může představit mnoho různých věcí. Někteří si představí i poměrně ne příliš „sexy“ obor, který se stará...

Co spojuje OKIN Facility a European Customer Synergy?

European Customer Synergy (ECS) je sdružení facility management poskytovatelů a evropský leader v oblasti těchto služeb s více než 400 pobočkami ve 41 evropských zemích....